نکات قرارداد طراحی سایت

در دنیای امروز کسب و کارها، داشتن یک وبسایت کارآمد و حرفه‌ای برای هر کسب و کاری که قصد فعالیت در فضای آنلاین را دارد، ضروریست. اما، قرارداد طراحی سایت یکی از اولین گام‌هاییست که بعد از تصمیم به راه اندازی سایت، باید بردارید. قراردادهای طراحی سایت به عنوان مبنایی قانونی و معین برای همکاری بین مشتری و مجری طراحی سایت، نقش حیاتی دارند. در این مقاله، به بررسی نکات مهمی که در نوشتن یک قرارداد طراحی سایت باید مد نظر قرار گیرد، پرداخته‌ایم. این نکات هم برای صاحبین کسب و کار و هم برای شرکت‌‌ها و فریلنسرهای طراحی سایت مفید است.

از مواردی که در اینجا بررسی خواهد شد، شامل تعیین مسئولیت‌ها و زمانبندی، تضمین‌ها و پشتیبانی، حقوق مالکیت، شرایط انصراف و لغو، و بسیاری موارد دیگر است که می‌توانند تأثیر مستقیمی بر موفقیت یا شکست یک پروژه طراحی سایت داشته باشند.

با آشنایی کامل با این نکات و اصول، مشتریان و مجریان قادرند به طور موثرتری در جلوگیری از ابهامات و ناسازگاری‌ها، تضمین اجرای صحیح پروژه و حفظ حقوق هر دو طرف کمک کنند. در ادامه به بررسی نکات مهم قرارداد طراحی سایت می‌پردازیم.

نکات مهم قبل از سفارش طراحی سایت

از کارو وبز بخوانید

اهمیت قرارداد طراحی سایت

قرارداد طراحی سایت یکی از عوامل حیاتی و اساسی برای هر پروژه طراحی و توسعه وبسایت است. این قرارداد، توافقی قانونی و معین بین مشتری (سازمان یا فردی که سایت را سفارش می‌دهد) و مجری (طراح و توسعه دهنده سایت) است که شرایط، تعهدات، حقوق و وظایف هر دو طرف را مشخص می‌کند. اهمیت قرارداد طراحی سایت به دلایل زیر است:

 1. تعیین وضعیت قانونی: قرارداد طراحی سایت به عنوان یک سند رسمی، وضعیت قانونی پروژه را مشخص می‌کند و در صورت وقوع اختلافات، به عنوان مرجع حقوقی اعمال می‌شود.
 2. تعیین مسئولیت‌ها و زمانبندی: این قرارداد مسئولیت‌ها، وظایف و زمانبندی را برای هر دو طرف مشخص می‌کند، که این کار باعث افزایش شفافیت و کاهش احتمال ابهامات و ناسازگاری‌ها در طول پروژه می‌شود.
 3. حفظ حقوق مالکیت و فراهم کردن امانت‌داری: قرارداد طراحی سایت حقوق مالکیت محتوا و کد منبع را مشخص می‌کند و از جانب دیگر، به مشتری اطمینان می‌دهد که امانت‌داری از اطلاعات و اطلاعات حساس آنلاین انجام شده است.
 4. تعیین معیارهای کیفیت و تضمینات: این قرارداد معیارهای کیفیت و تضمین ها مربوط به عملکرد سایت را مشخص می‌کند، که باعث افزایش اطمینان و رضایت هر دو طرف می‌شود.
 5. اطلاعات پرداخت و شرایط مالی: شرایط مالی و پرداخت، هزینه‌های اضافی، و شرایط لغو پروژه و انصراف از قرارداد را مشخص می‌کند، که باعث جلوگیری از ابهامات مالی و اختلافات می‌شود.

به طور خلاصه، قرارداد طراحی سایت ابزاری حیاتی است که به مشتری و مجری امکان می‌دهد تا از تعهدات و حقوق خود مطمئن شوند و از بروز اختلافات و مشکلات در طول پروژه و پس از آن جلوگیری کنند.

مفاد قرارداد طراحی سایت

مفاد یک قرارداد طراحی سایت باید به گونه‌ای باشند که تمامی جوانب مهم و حیاتی پروژه را پوشش دهند و تضمین کننده حقوق و تعهدات هر دو طرف باشند. به ترتیب، مفاد اصلی یک قرارداد طراحی سایت عبارتند از:

 • معرفی و توصیف طرفین: این بخش شامل نام و اطلاعات تماس کامل مشتری و مجری است.
 • توضیحات پروژه: شامل عنوان و توضیح کوتاهی از پروژه، اهداف، نیازها و توقعات مشتری.
 • محتویات و خدمات: فهرست دقیقی از خدمات و محتویاتی که مجری باید ارائه دهد.
 • زمانبندی: تعیین زمان‌های شروع و پایان پروژه و مهلت‌های مهم برای ارسال فایل‌ها و انجام وظایف.
 • هزینه و پرداخت: مبلغ کل پروژه و شرایط پرداخت، از جمله سررسیدها و شرایط تأخیر.
 • حقوق مالکیت: تعیین کننده این است که سایت و محتوای آن پس از اتمام پروژه به کدام طرف تعلق می‌گیرد.
 • تضمین‌ها و پشتیبانی: شرایط و مقررات مربوط به تضمین کیفیت و پشتیبانی پس از اتمام پروژه.
 • شرایط انصراف و لغو: مقررات مربوط به انصراف و لغو پروژه از هر یک از طرف‌ها.
 • تغییرات و اصلاحات: روش و شرایط اعمال تغییرات و اصلاحات در طول پروژه.
 • قوانین و مقررات محلی: هر گونه قوانین و مقررات محلی که بر این قرارداد اعمال می‌شود.
 • تعهدات مشتری: تعهدات و وظایف مشتری نسبت به ارائه اطلاعات و امکانات مورد نیاز برای اجرای پروژه.
 • تعهدات مجری: تعهدات و وظایف مجری نسبت به اطلاعات مشتری و همچنین انجام مراحل پروژه مطابق با نیازهای مشتری.
 • امضای طرفین: آخرین قسمت از قرارداد که شامل امضای مشتری و مجری است و این موافقت‌نامه را تکمیل می‌کند.

نمونه قرارداد طراحی سایت کارو وبز

کارو وبز به عنوان یکی از بهترین شرکت‌های طراحی سایت در اصفهان و ایران، در تنظیم قرارداد طراحی سایت خود حساسایت بسیار زیادی به خرج داده است. در ادامه نمونه قرارداد طراحی سایت شرکت کارو وبز را مطالعه می کنید.

بسمه تعالی

ماده 1 – طرفین قرارداد

اين قرارداد فی مابين …….کارو وبز …….  به مدیریت  ….حامد نیرومند…….  به  کدملی   …………..   که از این پس در این قرارداد پیمانکار نامیده می شود

 نشانی: اصفهان خیابان اشراق شمالی نبش کوچه ۹ ساختمان اداری رمانتیک واحد ۳     

 تلفن :          ۰۳۱۳۴۵۹۳۰۷۷                       تلفن همراه: ۰۹۱۳۴۰۶۹۳۹۶

و از یک طرف مجموعه   …………..به مدیریت ……….. به شماره ملی ……………که از این پس در این قرارداد کارفرما نامیده می شود

نشانی :

تلفن:   تلفن همراه:       

به شرح ذیل منعقد و طرفین قرارداد متعهد به اجرای مفاد آن می باشند.

ماده 2 – موضوع قرارداد

طراحی وبسایت ………. ……. به آدرس………………..

ماده 3: مبلغ قرارداد

مبلغ انجام موضوع قرارداد با توجه به مشخصات آمده در ماده 1 این قرارداد، به مبلغ ……………………می باشد.

ماده 4: شرایط پرداخت

 • مرحله 1:  پرداخت 50 درصد مبلغ کل قرارداد به عنوان پیش پرداخت از طرف کارفرما ، واریز به کارت ……………………   بانک ……………. بنام …………………………
 • مرحله ی 2:  بعد از اتمام و تایید نهایی کارفرما 50 درصد مبلغ نهایی به حساب پیمانکار  واریز می گردد.

تبصره 1 : مدت زمان تأیید طرح و پرداخت وجه از سوی کارفرما از زمان ارائه به نماینده کارفرما در مرحله ی 2 مندرج در حداکثر 4 روز کاری می باشد، در صورت عدم پاسخ از طرف کارفرما در مهلت تعیین شده مدت آن به زمان قرارداد افزوده خواهد شد.

تبصره 2 : درصورتی که کارفرما طرح های مرحله 2 را در مجموع تأیید نکند، می تواند تسویه این مراحل را تا انجام تغییرات مورد انتظار به تعویق بیاندازد. بدیهی است مدت زمان لازم برای انجام تغییرات که از سوی پیمانکار تعیین می گردد، به مدت زمان تحویل موضوع قرارداد اضافه میگردد.

ماده 5:  شروع قرارداد

قرارداد از تاریخ امضاء و تبادل آن توسط طرفین و پرداخت مبلغ پیش پرداخت، نافذ، معتبر و لازم الاجرا است.

تبصره : در صورت امضاء قرارداد و عدم پرداخت وجه پیش پرداخت در تاریخ عقد قرارداد، مدت زمان لازم جهت انجام موضوع قرارداد که درماده 6 همین قرارداد درج شده است، متناسب با اختلاف تاریخ امضاء قرارداد و تاریخ پرداخت وجه پیش پرداخت، افزایش خواهد یافت.

ماده 6 : مدت زمان لازم جهت انجام موضوع قرارداد

مدت زمان لازم جهت انجام موضوع قرارداد و تحویل طرح نهایی طبق مذاکرات انجام شده و توافق طرفین ………… روز کاری می باشد که مراحل انجام پروژه در ماده 7 شرح داده شده است.

تبصره : مبنای تعیین مدت زمان لازم برای انجام موضوع قرارداد، ارائه اطلاعات و توضیحات اولیه به پیمانکار همزمان با پرداخت وجه پیش پرداخت و امضاء قرارداد و همچنین تأیید اولین طرح های ارائه شده به کارفرما در مرحله 2 می باشد. بدیهی است درصورت عدم ارائه اطلاعات در زمان پرداخت پیش پرداخت و امضاء قرارداد و همچنین عدم تأیید طرح های اولیه و درخواست تغییرات و یا طراحی و پیاده سازی مجدد طرح ها، زمان سپری شده از تاریخ پرداخت پیش پرداخت و امضاء قرارداد تا زمان ارائه اطلاعات اولیه از سوی کارفرما و همچنین مدت زمان لازم برای انجام تغییرات که از سوی پیمانکار تعیین می شود، به مدت زمان لازم برای تحویل موضوع قرارداد اضافه می شود.

ماده 7 : مراحل انجام پروژه

……….

پشتیبانی  1 سال پس از عقد قرار داد که پشتیبانی وبسایت شامل برطرف کردن مشکلات فنی احتمالی می باشد.

ماده 9 : تعهدات طرفین

 • تعهدات پیمانکار
 1.  کلیه اطلاعاتى که توسط کارفرما در اختیار پیمانکار قرار میگیرد از سوی پیمانکار محرمانه تلقی میگردد و پیمانکار موظف به حفظ و نگهدارى اطلاعات داده شده بوده و حق در اختیار دادن این اطلاعات را به سایر ندارد.
 2.  پیمانکار متعهد می شود کلیه خدمات ذکر شده در موضوع قرارداد را پس از تسویه کامل قرارداد، به کارفرما ارائه دهد .
 3.  پیمانکار موظف به تأمین امنیت تارنما مطابق با استانداردهای موجود می باشد –
 4. پیمانکار متعهد می شود، در طول قرارداد کلیه مشکلات فنی مربوط به وب سایت را برطرف نماید
 5. پیمانکار متعهد می شود در صورت عدم تحویل طرح نهایی در زمان محاسبه شده،روزانه مبلغ،1000000  ریال به عنوان خسارت تأخیر به کارفرما پرداخت نماید .
 6. پیمانکار متعهد می شود امنیت وبسایت را برقرار کند( ssl )
 7. پیمانکار متعهد به ثبت وبسایت در گوگل و معرفی نقشه ی سایت به گوگل بعد از طراحی می باشد.
 8. پیمانکار متعهد می شود وبسایت را از نظر سرعتی بهینه ی کامل کند
 9. پیمانکار متعهد می شود وبسایت برای ایجاد درگاه پرداخت  را آماده نماید .
 • تعهدات کارفرما
 1.  پیمانکار حق دارد طرح تحویل داده شده را در محل مناسب به نحوی که به اصل طرح آسیب وارد نگردد امضاء نماید، مگر درصورتی که طرفین در این مورد به توافق برسند .
 2.  چنانچه چند طرح اولیه توسط پیمانکار جهت بررسى به کارفرما ارائه گردد، کارفرما پس از انتخاب طرح اولیه مناسب، ملزم به بازگرداندن تمام طرح های دیگر به پیمانکار بوده و هیچگونه حق مالکیتى نسبت به سایر طرح ها نخواهد داشت .
 3.  پیمانکار هیچ گونه مسولیتی در قبال در اختیار قرار گرفتن اطلاعات امنیتی وب سایت به افراد غیر به هر نحوی از سوی کارفرمارا ندارد .
 4.  در صورت ثبت دامنه وب سایت از طریق پیمانکار، کارفرما متعهد می شود که هزینه سالانه مربوط به تمدید دامنه را طبق

           تعرفه روز و فاکتور ارسالی پیمانکار، واریز نماید.

 •  کارفرما متعهد می شود که پس از عقد قرارداد، در قبال درخواست اضافه کردن ویژگی های جدید به وب سایت، هزینه روزمندرج در وب سایت رسمی پیمانکار را پرداخت نماید .
 • در صورتی که نماینده کارفرما تغییر یابد، کارفرما می بایست به صورت کتبی این مورد را اعلام نماید. همچنین در صورت متفاوت بودن درخواست نماینده جدید با نماینده قبلی، کارفرما می بایست هزینه تعیین شده از سوی پیمانکار جهت انجام تغییرات درخواستی نماینده جدید را بپردازد

. ماده 10 : فسخ قرارداد

قرار داد از نوع لازم الاجرا تلقی شده و تنها در صورت وقوع شرایط فسخ اشاره شده در متن قراداد و یا توافق طرفین قابل فسخ می باشد .

ماده 11 : اقامت گاه قانونی طرفین

اقامتگاه قانونی طرفین، همان نشانی مندرج در قرارداد بوده و در موارد لزوم و به منظور ابلاغ مکاتبات، مورد استناد خواهد بود و در

صورتیکه در طول مدت قرارداد نشانی متعاقدین تغییر یابد، طرفین باید رسماً و کتباً مراتب را به یکدیگر ابلاغ نمایند و تا قبل از ابلاغ

رسمی، نشانی قبلی معتبر خواهد بود.

ماده 12 : فورس ماژور

در صورت بروز هرگونه اشکال به علت وجود فورس ماژور طبق تعاریف سازمان برنامه و بودجه ) از قبیل سیل، زلزله، جنگ، اعتصاب و غیره(  طبق قوانین حاکم بر جامعه عمل خواهد شد.

ماده۱۳ : نسخ قرارداد

این قرارداد در تاریخ  …………. در ۱۳ ماده در دو نسخه که اعتبار یکسان دارند تنظیم و به امضاء طرفین قرارداد رسید.

مهر امضاء پیمانکار                            مهر امضاء کارفرما

قرارداد طراحی سایت را مهم بدانید

اگر قصد راه‌اندازی وبسایت برای کسب و کار خود دارید، به قرارداد طراحی سایت اهمیت دهید. بسیاری از مشکلات آینده به دلیل سهل انگاری در بستن قرارداد برای شما بوجود خواهد آمد. قرارداد طراحی سایت باعث میشود شما و شرکت طراحی سایت، دید شفاف و دقیقی به پروژه داشته باشید. برای مشاوره‌ی رایگان در زمینه‌ی طراحی سایت می توانید با کارشناسان ما در کارو وبز ارتباط بگیرید.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button