اخبار

کاهش ۲۵ درصدی سرچ مردم تا سال ۲۰۲۶؟

تغییرات ترافیک موتورهای جستجو تا سال ۲۰۲۶

گارتنر پیش بینی می کند که کاربران به جای جستجوی گوگل به دنبال پاسخ از ابزارهای هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و Claude هستند. این شرکت مشاوره و بازاریابی معتقد است این موضوع باعث کاهش ۲۵ درصدی سرچ مردم تا سال ۲۰۲۶ خواهد شد.

مجموعه‌ی گارتنر که اخیرا پیش بینی هالی زیادی در مورد آینده‌ی بازار یابی با هوش مصنوعی داشته است، معتقد است بدلیل ظهور ابزارهای هوش مصنوعی، ترافیک موتورهای جستجو تا سال ۲۰۲۶ تا ۲۵ درصد کاهش می‌یابد. بسیاری از پژوهشگران معتقدند که CHATGPT در مدت یک ساله، سهم زیادی از بازار را از گوگل دزدیده است. این موضوع موجب نگرانی موتورهای جستجویی مانند گوگل شده و در آینده می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های تبلیغات شود. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

چرا هوش مصنوعی هزینه‌ی تبلیغات را افزایش می‌دهد؟

روی آوردن مردم به سمت موتورهای جستجو، باعث می‌شود تبلیغات و بازاریابی دچار تحول شده و شما برای قرار گرفتن در دید مردم، باید متفاوت تر عمل کنید. در حال حاضر شما با ایجاد یک وبسایت و سئو و بهینه سازی آن برای موتورهای جستجو و یا تبلیغات گوگل، میتوانید ترافیک بسیار زیادی را به سمت محصول و خدمات خود روانه کنید. این موضوع بعد از ظهور هوش مصنوعی های مبتنی بر مدل زبانی، مانند چت جی پی تی، کمی کاهش یافته است. همچنین پیش بینی ها نشان می‌دهد این موضوع در سالهای آینده کاهش چشمگیرتری خواهد داشت. در نتیجه ممکن است شما مجبور باشید با هزینه کردن بیشتر در پلتفرم های دیگر، برای تبلیغات و بازاریابی خود اقدام کنید.

آیا دیگر امیدی به موتورهای جستجو نیست؟

این موضوع که بگوییم موتورهای جستجو و وبسایت ها کامل حذف می‌شوند، کاملا اشتباه است. با بررسی دقیقتر جستجوی مردم در ابزارهای هوش مصنوعی متوجه میشویم که مردم بیشتر برای گرفتن اطلاعات به سراغ این ابزارها می‌روند. همچنان برای سفارش محصول و خدمات نیاز است که در موتورهای جستجو سرچ کرده و سفارشات خود را از وبسایتهای موجود انجام دهند. در واقع ترافیک جستجوی informational رو به کاهش بوده و ترافیک commercial همچنان برقرار است.

آمار و ارقام گارتنر

شرکت پژوهش بازاریابی گارتنر در آنالیز بازار و ارائه‌ی آمار پیشینه‌ی زیادی دارد. معمولا پیش بینی های این مجموعه درست از آب در می‌آید اما در بسیاری از موارد نیز اشتباهاتی داشته است. اما معمولا این شرکت‌ها بابت پیش‌بینی‌های غلط مورد بازخواست قرار نمی‌گیرند، چون مردم کمتر به عقب برمی‌‌گردند و پیشینه‌ی آن‌ها را نگاه می کنند. برای مثال گارتنر چندی پیش معتقد بود مقدار سرچ ارگانیک از موتورهای جستجو تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد، اما اکنون کمی از این موضع عقب نشینی کرده است. این پیش بینی را نیز با نظرسنجی از ۲۹۹ مصرف کننده در آگوست ۲۰۲۳ بدست آورده است. نتیجه‌ی نظرسنجی را در زیر میبینید:

  • 79 درصد از پاسخ دهندگان انتظار داشتند در سال آینده از جستجوی تقویت شده با هوش مصنوعی استفاده کنند.
  • 70 درصد از مصرف کنندگان حداقل به نتایج جستجوی هوش مصنوعی مولد اعتماد داشتند.

گارتنر به صاحبین کسب و کار توصیه می‌‌کند به این آمار توجه کنند و خود را برای تغییرات آماده کنند.

منبع: Search Engine Land

نویسنده

حامد نیرومند

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button