اخبار

تحریم های اینترنتی آمریکا لغو شد| خبر فوری| کاروو وبز

تحریم های اینترنتی

امروز در تاریخ 22 دی 1401 خبری بسیار خوشایند در میان همه ی خبر های بد منتشر شد. این خبر برای کسب و کار ها از جنبه های مختلف بسیار میتواند مفید باشد. در این خبر امریکا معافیت های اینترنتی زیادی را برای کاربران ایرانی در نظر گرفته است. آنچه این موضوع را بسیار برجسته میکند، برداشتن تحریم ها حتی برای شرکت های ایرانی است.

 

تحریم های اینترنتی ایران چه بود ؟

در اولین روز ماه مهر ۱۴۰۱، دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی آمریکا (OFAC)، مجوز عمومی شماره دو ایران (General License D-2) را در دسترس عموم قرار داد، که نسخه به‌روز شده‌ای از تحریم‌های اینترنتی اعمال شده در هجدهم بهمن‌ماه سال ۱۳۹۲ است.

با مجوز‌های تازه، نه تنها دسترسی کاربران ایرانی به شبکه‌های اجتماعی، ابزارهای ارتباطی، نرم‌افزارهای تماس ویدئویی، خدمات ابری، نقشه‌های آنلاین و مبتنی وب،‌ بازی‌های کامپیوتری، پلتفرم‌های آموزشی، ابزارهای ترجمه و احراز هویت، آنتی ویروس‌ها، تلفن‌های هوشمند و سیستم عامل آنها، تلفن‌های ماهواره‌ای، گجت‌های دیجیتال، سیم‌کارت، روتر، مودم، کامپیوترهای شخصی فراهم شد، بلکه ارائه خدمات شرکت‌های بزرگ، تاثیرگذاری مانند گوگل، متا، اپل و دیگر شرکت‌های مشابه به ایرانیان نیز قانونی خواهد بود.

بخش دیگری از این تغییرات، مربوط به گسترش مجوز ابزارهایی است که به عنوان واسط و یا کمکی، شرایط لازم برای ارائه خدمات ارتباطی ابری و غیر ابری و همچنین تبادل اطلاعات دراینترنت را فراهم می‌کنند.

همچنین مجوز‌های مربوط به صادرات و یا صادرات مجدد ابزار و خدمات غیرتجاری موثر در آزادی اینترنت در ایران، مانند میزبانی نرم‌افزار‌های ضد نظارت، که توسط کاربران ایرانی خلق شده، توسعه یافته و یا به‌روز رسانی شده‌اند. همچنین برای توسعه دهندگان و فعالان ایرانی که در پی ساخت اپلیکشن و نرم‌افزار‌های ضد سانسور برای موبایل و کامپویتر هستند نیز مجوز‌هایی در نظر گرفته شده است.

یکی از کلیدی ترین تغییرات در مجوز‌ عمومی شماره دو ایران، حذف شرط «استفاده شخصی» از ابزار و امکانات است. بنابراین از این پس، نه تنها کاربران، بلکه شرکت‌های ایرانی نیز می‌توانند به صورت قانونی از معافیت‌های اینترنتی اعلام شده استفاده کنند.

مزایای لغو تحریم های اینترنتی برای کسب و کار ها:

برای بسیاری از کسب و کار ها که از طریق وبسایت کسب درآمد می کند این خبر میتواند خبر خوبی باشد. بعد از طراحی سایت این کاربران میتوانند به راحتی و بدون مشکل از گوگل آنالیتیکس استفاده کنند. در گذشته این امکان با تغییر آی پی امکان پذیر بود. همچنین ثبت کسب و کار بر روی نقشه های مختلف از معضلاتی بود که این چند ماهه کسب و کار ها با آن رو به رو بودند. اکنون بدون درد سر میتوانند از این آپشن نیز استفاده کنند.

به نظر شما رفع این محدودیت ها چه تاثیر دیگری بر روی کسب و کار ها خواهد داشت ؟

نویسنده

حامد نیرومند

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button