ویژه‌ی مدیران

صفر تا صد راه اندازی کسب و کار اینترنتی

صفر تاصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی

آیا به فکر راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود افتاده‌اید؟ آیا دوست دارید تا مشابه بسیاری از افراد، صاحب وب‌سایت و اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی خود شوید و در آن‌ها به فروش محصولات و خدمات خود بپردازید؟ برای این منظور، ابتدا باید با مفهوم کسب‌وکار اینترنتی آشنا شوید.

راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی ممکن است در نگاه اول، دشوار به نظر برسد و انگار نیازمند پذیرش یک وظیفه بزرگ و پیچیده است، اما در واقعیت، این مراحل ساده هستند که ما در این مقاله، به معرفی و بررسی هریک از آن‌ها پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

قبل‌از اینکه در مورد نحوه راه اندازی کسب و کار اینترنتی با شما صحبت کنیم، بهتر است به این سوال جواب دهیم که دیجیتال مارکتینگ چیست؟ دقت کنید که دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال، به روش استفاده از وسایل و فناوری‌های دیجیتال برای برقراری ارتباط با مشتری‌ها، جذب مخاطبین و ارائه محتوا، محصولات یا خدمات به آن‌ها می‌شود.

این روش با استفاده از ابزارهای متنوعی ازجمله وب‌سایت‌ها، سوشیال مدیا (مثل اینستاگرام و فیس بوک)، ایمیل مارکتینگ، محتوای دیجیتال، تبلیغات آنلاین و سایر ابزارهای مبتنی بر اینترنت انجام می‌شود. از اهداف دیجیتال مارکتینگ می‌توان به افزایش فروش، زیادشدن پابلیسیتی، افزایش شناخت برند، جذب مشتری‌های جدید بدون محدودیت، ارتقا رابطه با مشتری‌های فعلی و افزایش ارزش برند اشاره کرد.

منظور از کسب و کار اینترنتی چیست؟

راه اندازی کسب و کار اینترنتی یعنی چی

معمولا کسانی که به‌دنبال راه اندازی کسب و کار اینترنتی هستند، با این سوال مواجه می‌شوند که اصلا بیزینس اینترنتی چیست؟ باید پاسخ داد که به هر نوع کسب و کار که فرآیند‌های بیزینسی خود مانند جذب مشتری، فروش محصول و یا ارائه خدمات و پشتیبانی خود را از طریق اینترنت انجام می‌ّٔٔ، کسب و کار اینترنتی می گویند.

این نوع از کسب‌وکارها شامل موارد مختلفی می‌شوند که از میان آن‌ها می‌توان به فروش محصولات فیزیکی یا دانلودی، فروش خدمات آنلاین و آفلاین، بازاریابی دیجیتال، بازاریابی محتوا، فعالیت در حوزه وب‌سایت و وبلاگ، تولید انواع محتوا و تبلیغات آنلاین اشاره کرد.

به سخن دیگر، کسب‌وکار اینترنتی همان مسیری است که اگر به آن وارد شوید، می‌توانید فعالیت‌های بیزینس خود را گسترده‌تر کنید و در کنار آن، از مزیت‌های دیگری مثل عدم وابستگی به زمان و مکان بهره‌مند شوید.

چقدر در مورد اهمیت داشتن کسب و کار اینترنتی می دانید؟

قبل‌از صحبت درباره چگونگی شروع کسب و کار اینترنتی، قصد داریم تا اهمیت داشتن یک بیزینس در بستر آنلاین را برایتان تشریح کنیم. دقت داشته باشید که داشتن یک کسب‌وکار اینترنتی، به‌دلایلی که در لیست پایین آمده، اهمیت بسیار زیادی برای ادامه حیات تمام مشاغل دارد:

 • دسترسی گسترده: اینترنت به میلیاردها نفر در سراسر جهان، شرایط دسترسی به خود را فراهم کرده، بنابراین، با راه اندازی کسب و کار اینترنتی، می‌توان به مخاطبان گسترده‌تری دست پیدا کرد.
 • کنترل هزینه‌ها: راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی نیازی به هزینه‌های هنگفت ندارد. البته این صحبت ما در قیاس با فروشگاه‌های فیزیکی و بیزینس‌های واقعی است. چون یک کسب‌وکار واقعی، دغدغه استخدام نیرو، پرداخت اجاره و مالیات دارد که تمام این هزینه‌ها در بستر دیجیتال، در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرد.
 • رقابت برابر: فضای دیجیتال به‌قدری گسترده است که کسب‌وکارهای کوچک‌تر می‌توانند با شرکت‌های بزرگتر رقابت کنند و از شرایط برابری بهره‌مند شوند. برای اثبات این حرف، می‌توان به وب‌سایت‌های فروشگاهی و شخصی زیادی اشاره کرد که اکنون به‌عنوان رقیب دیجی کالا در حال فعالیت هستند.
 • انعطاف‌پذیری بالا: کسانی که دارای کسب‌وکار اینترنتی هستند، شرایط انعطاف‌پذیری دارند. چون دست آن‌ها برای مدیریت کسب‌وکارشان بسته نیست و آن‌ها می‌توانند طبق شرایط بازار، تغییرات لازم را روی تارگت مارکت، محصول یا نوع خدمات خود اعمال کنند و خیلی سریع نسبت به موقعیت بازار واکنش نشان دهند.
 • عدم محدودیت زمانی و مکانی: با راه اندازی کسب و کار اینترنتی، دیگر نیازی نیست به ساعت‌های کاری خاص یا شهری که در آن سکونت دارید، محدود شوید. چون بسترهای دیجیتالی، ازجمله وب‌سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی، به‌صورت 24 ساعته در دسترس مردم قرار دارند.
 • ارتباط موثرتر: اینترنت ارتباطات بین مشتری و کسب‌وکارها را سریع‌تر و موثرتر می‌کند و امکاناتی مانند چت آنلاین، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی را برای برقراری ارتباط با مشتری در اختیار صاحبان مشاغل قرار می‌دهد. البته قبول داریم که برقراری تعامل با مخاطبان اینترنت آسان نیست، اما به شما قول می‌دهیم که با یادگیری فوت‌وفن‌های کار، هیچ‌وقت از تصمیمی که برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی خود گرفته‌اید، پشیمان نخواهید شد.

معرفی مراحلی که باید برای شروع بیزینس اینترنتی طی کنید!

مراحل راه اندازی بیزینس اینترنتی

برای شروع یک کسب‌وکار اینترنتی نیاز به طی‌کردن مراحل مختلفی است که از میان آن‌ها، می‌توان به مواردی مثل داشتن ایده کسب‌وکار، بررسی بازار، انتخاب مدل کسب‌وکار، ساخت برند، شروع بازاریابی اینترنتی، بهینه‌سازی و مدیریت و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. در ادامه به تحلیل و بررسی هریک از مراحل راه‌اندازی اصولی یک کسب‌وکار در بستر اینترنت، خواهیم پرداخت.

مرحله اول – حاشیه را کنار بگذارید!

خیلی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که منظور از راه اندازی کسب و کار اینترنتی، انتخاب نام برای بیزینس، خرید دامنه، طراحی سایت، طراحی لوگو و نوشتن برند بوک است. اما دقت داشته باشید که ورود به حاشیه، حواس‌تان را از اصل ماجرا پرت می‌کند.

در واقع صحبت ما این است که برای شروع یک کسب‌وکار دیجیتالی، نیاز نیست که با ساخت لوگو و طراحی سایت شروع کنید. چون موارد دیگری در اولویت قرار دارند که نام برخی از آن‌ها را در لیست پایین آورده‌ایم:

 • نوشتن مدل کسب‌وکار
 • شناخت تارگت مارکت
 • پیداکردن نقطه نیاز و درد مشتری
 • تحقیقات بازار
 • تهیه‌کردن طرح تجاری

در ادامه به توضیح این موارد می‌پردازیم.

مرحله دوم – مدل کسب و کار خود را بنویسید!

مدل کسب و کار را بنویسید

مدل کسب‌وکار یا بیزینس مدل یکی از بایدهای راه اندازی کسب و کار اینترنتی است. وجود بیزینس مدل باعث می‌شود که نقشه راه داشته باشید، وارد بیراهه نشوید، کسب‌وکارتان را تقویت کنید و در نهایت بتوانید یک مدیریت یک‌پارچه روی بیزینس‌تان داشته باشید. وجود این نقشه باعث می‌شود که به مزیت‌های لیست پایین دست پیدا کنید:

 • شناخت مخاطب هدف برای شما راحت می‌شود.
 • متوجه می‌شوید که کدام نیاز مشتری را برطرف می‌کنید.
 • می‌توانید برای چگونگی جذب مشتری، برنامه‌ریزی کنید.
 • خواهید فهمید که نحوه کسب درآمد شما چیست.
 • در نهایت برنامه‌ریزی کنید که از چه راه‌هایی به بازاریابی بپردازید.

ممکن است بپرسید که چگونه می‌توان یک بیزینس مدل نوشت؟ بیزینس مدل ۹ ستون اصلی دارد. برای نوشتن یک مدل کسب و کار باید این موارد را بررسی کنید:

 • چرایی کسب‌وکار خود را پیدا کنید.
 • هدف‌تان را مشخص کنید.
 • تارگت مارکت بیزینس خود را بخش‌بندی کنید.
 • ارزش پیشنهادی که قرار است در اختیار مشتری بگذارید را بررسی کنید.
 • به فکر نحوه برقراری ارتباط با مشتری باشید.
 • کانال‌های فروش را پیدا کنید.
 • منابع کلیدی کسب‌وکارتان را بشناسید.
 • فعالیت‌های کلیدی که هر روز باید انجام دهید را لیست کنید.
 • شریک و همکاران خود را شناسایی کنید.
 • به فکر پیدا کردن منابع درآمد باشید.
 • هزینه‌های ثابت و متغیر خود را پیش بینی کنید.

طریقه‌ی تدوین بیزینس مدل

در کارو وبز بخوانید

مرحله سوم – تارگت مارکت بیزینس خود را شناسایی کنید!

بدون شناخت تارگت مارکت، امکان راه اندازی کسب و کار اینترنتی وجود ندارد. به همین دلیل زمان مشخصی را برای این موضوع در نظر بگیرید که قرار است به چه کسانی خدمت کنید و محصول بفروشید؟ این افراد چه ویژگی‌های مشترکی دارند؟ سلیقه آن‌ها چیست؟ این افراد به‌کمک چه کسب‌وکارهایی به نیاز خود پاسخ می‌دهند؟ سن‌ آن‌ها، میزان درآمدشان و در حالت کلی پرسونای مشتریان خود را بیابید.

مرحله چهارم – نقطه درد، فقدان و نیاز تارگت مارکت را پیدا کنید!

مرحله چهارم به‌نوعی تکمیل‌کننده مرحله سوم است، چون شما در این قدم باید نقطه درد، فقدان و نیاز تارگت مارکت را پیدا کنید و برای آن به‌دنبال یک راه‌حل بگردید. وقتی به جواب رسیدید، آن را در قالب یک محصول یا خدمت تولید کنید. به‌این‌ترتیب شما قادر هستید که بعد از بازاریابی و شروع فروش، قهرمان زندگی بازار هدف خود شوید و در بازه زمانی مشخص، به موفقیت مورد نظر خود دست یابید.

مرحله پنجم – تحقیقات بازار را فراموش نکنید!

انجام تحقیقات بازار

تحقیقات بازار بیشتر با مفهوم شناسایی رقبای مستقیم و غیر مستقیم همراه است. باید افزود که پیداکردن رقبای احتمالی نیز، خالی از لطف نیست. در ادامه هریک از این رقیب‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • رقبای مستقیم: قبل‌از راه اندازی کسب و کار اینترنتی، ابتدا به‌سراغ رقبای مستقیم برید، چون آن‌ها کسانی هستند که هم محصول شما را به‌فروش می‌رسانند و هم تارگت مارکت شما را مورد هدف خود قرار داده‌اند.
 • رقبای غیر مستقیم: برخی بیزینس‌ها وجود دارند که به‌واسطه محصولات و خدمات خود، می‌توانند به‌نحوی دیگر، به نیاز مخاطب شما پاسخ دهند؛ مثلا فرض کنید که خدمات کسب‌وکار شما، سئو سایت در اصفهان است. در این شرایط، شاید بیزینس دیگری نیز وجود دارد که به‌دلیل کار در حوزه دیجیتال مارکتینگ، می‌تواند به مشتری‌های شما مشاوره دهد که به‌جای سئو سایت، تمرکز خود را روی ورود به اکسپلور اینستاگرام بگذارند. در این شرایط، درست است که رقیب‌تان، به‌صورت مستقیم خدمت شما را ارائه نمی‌دهد، اما قدرت این را دارد تا تارگت مارکت شما را سمت خودش جذب کند.
 • رقبای احتمالی: شناخت رقبای احتمالی به شما کمک می‌کند تا آینده کسب‌وکارتان را پیش‌بینی کنید و بتوانید خود را برای روزهای پیش رو آماده کنید. در واقع رقیب احتمالی کسی است که محصول و خدمت مشابه شما را تولید می‌کند، اما آن را به یک تارگت مارکت دیگر می‌فروشد. شاید بگویید که این موضوع هیچ خطری برای آینده کسب‌وکار شما ندارد. اما تصور کنید که چنین کسب‌وکاری، بعد از موفقیت در تارگت مارکت خود، تصمیم بگیرد تا در فیلد شما فعالیت کند و این بار، مخاطب هدف شما را تحت تاثیر قرار دهد. در این حالت، آیا هنوز هم می‌گویید که چنین رقیبی خطرناک نیست؟

مرحله ششم – آنچه که رقیب ندارد را داشته باشید!

طبق گفته یکی از اساتید دیجیتال مارکتینگ، برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی، ممکن است بعداز تحقیق فکر کنید که جایی برای شما در مارکت وجود ندارد، اما دقت داشته باشید که در ایران، روش‌های خلاقانه زیادی برای رسیدن به هدف وجود دارد که هنوز هیچ‌کس از آن‌ها استفاده نکرده است.

به همین دلیل توصیه ما این است که به‌جای پیروی از رقبا، دنبال یک راه جدید برای کسب‌وکار خود بگردید و در آن راه، به‌دنبال خدمت و محصولی باشید که نقطه ضعف رقبای شما را پوشش می‌دهد.

برای مثال، فرض کنید که طراحی سایت در اصفهان خدمت شرکت شماست! با این فرض، رقبای زیاد دیگری هستند که این سرویس را با کیفیت‌های مختلف در اختیار مردم قرار می‌دهند.

در این شرایط شما باید بررسی کنید که متفاوت از رقبا عمل کنید. برای مثال تیم کارو وبز، در کنار طراحی سایت، خدمات دیگری چون آموزش‌‌های متنوع ضبط شده برای جذب مشتری وبسایت را نیز به مشتریان خود ارائه می دهد. این موضوع باعث می‌شود به سرعت هزینه‌ی وبسایت آن‌ها بازگشته و درآمدزایی از وبسایت آغ

به هر روی، فراموش نکنید که دنباله‌رو بودن کسب‌وکارهای دیگر، موجب راه اندازی کسب و کار اینترنتی نمی‌شود و همواره شما را یک قدم از رقیب‌تان عقب‌تر نگه می‌دارد. بنابراین، بعد از بررسی بازار، نقاط ضعف رقبا را به نقاط قوت خود تبدیل کنید.

مرحله هفتم – نام و هویت بصری کسب و کار خود را انتخاب کنید

انتخاب نام و هویت بصری برند

حال که با مراحل اولیه راه اندازی کسب و کار اینترنتی آشنا شده‌اید، نوبت به 2 مولفه بسیار مهم می‌رسد. اولی نام است و دومی هویت بصری. به همین دلیل در ادامه شما را با ویژگی‌های یک نام خوب برای کسب‌وکار آشنا می‌کنیم:

 • نامی که انتخاب می‌کنید، باید ساده و قابل فهم باشد.
 • به‌یاد ماندنی بودن نام کسب‌وکار، شاخصه مهمی است که باید به آن توجه کنید.
 • نام انتخابی باید با محتوا و موضوع کسب‌وکار مطابقت داشته باشد.
 • حتما به انحصاری‌بودن نامی که انتخاب می‌کنید، دقت کنید.
 • تلفظ نام کسب‌وکار خود را در زبان‌های دیگر مورد بررسی قرار دهید.
 • حتما به انگلیسی‌بودن نام کسب‌وکار نیز فکر کنید. (این موضوع برای خرید دامنه سایت اهمیت دارد)
 • یک بررسی آنلاین کوتاه انجام دهید و از سایر کسب‌وکارهای دیجیتالی ایده بگیرید.

بعداز انتخاب نام، نوبت به هویت بصری می‌رسد. ترتیب آن‌ها را در پایین لیست کرده‌ایم و هریک از آن‌ها را در ادامه تشریح می‌کنیم:

 • انتخاب رنگ سازمانی
 • طراحی لوگو
 • طراحی سایت
 • بسته‌بندی
 • کارت ویزیت

منظور از انتخاب رنگ سازمانی در راه اندازی کسب و کار اینترنتی چیست؟

امکان ندارد که یک کسب‌وکار بتواند هویت بصری خود را بدون رنگ معرفی کند، چون رنگ ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که موجب ارسال پیغام و چرایی وجود یک بیزینس می‌شود. به سخن دیگر، این رنگ است که قدرت گرفتن احساسات و ارتباطات غیرکلامی دارد. بنابراین، همان‌طور که زمان ویژه‌ای را صرف انتخاب نام و تحقیقات بازار می‌کنید، حتما برای اهداف برندسازی، از اهمیت رنگ‌های سازمانی و روان‌شناسی آن‌ها غافل نشوید.

چرا کسب و کارهای اینترنتی نیاز به لوگو دارند؟

کسب‌وکارهای اینترنتی نیاز به لوگو دارند، چون لوگو یکی از اجزای اصلی هویت برند آن‌ها محسوب می‌شود و نقش بسیار مهمی در شناخته‌شدن و ایجاد تمایز ایفا می‌کند. پس لحاظ کنید که برای راه اندازی کسب و کار دیجیتالی، نیاز به لوگو دارید. در ادامه به برخی از مزیت‌های این موضوع اشاره کرده‌ایم:

 • لوگو موجب وجه تمایز شما از رقبا می‌شود.
 • داشتن نشان اختصاصی نقش مهمی در افزایش اعتبار و اعتماد دارد.
 • بدون وجود لوگو، امکان داشتن مهر اختصاصی برای کسب‌وکار وجود ندارد.
 • درصورت نبودن لوگو، نمی‌توان سایت یا کارت ویزیت حرفه‌ای طراحی کرد.
 • لوگو همان بخش مهمی است که رنگ سازمانی روی آن اجرا می‌شود.
 • بدون وجود لوگو، امکان شناخت بصری ایجاد نمی‌شود.
 • با استفاده از لوگو می‌توان نتایج بهتری از تبلیغات گرفت.

چقدر در مورد اهمیت طراحی سایت می دانید؟

اگر بخواهیم مهم‌ترین قدم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی را به شما معرفی کنیم، به طراحی سایت می‌رسیم. در واقع، داشتن بیزینس دیجیتالی، بدون وجود وب‌سایت بی‌معنی است. چون وب‌سایت تنها جایی است که حکم ملک خصوصی شما را دارد.

این یعنی اگر در شبکه‌های اجتماعی یک اکانت بسازید، هر چقدر هم پیشرفت کنید و فعالیت‌تان گسترده شود، باز هم در زیرمجموعه یک شرکت بزرگ‌تر قرار می‌گیرید و باید تا آخرین لحظه حیات اکانت خود در آن شبکه، از قوانین یک شرکت دیگر پیروی کنید.

این در حالی است که اگر بعداز شناخت تارگت مارکت، تولید محصول و شناخت بازار برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود به‌سراغ سایت بروید، در واقع یک سرمایه‌گذاری بزرگ انجام داده‌اید. شاید بپرسید چرا؟

دقت داشته باشید که هزینه طراحی سایت، هر سال افزایش پیدا می‌کند. بنابراین حتی اگر اکنون برای سفارش طراحی سایت اقدام نکنید و سالانه، فقط هزینه هاست و دامنه‌تان را بپردازید، باز هم تا زمان شروع تولید محتوا و بهینه‌سازی موتورهای جستجو سود کرده‌اید. در ادامه به چند مزیت داشتن وب‌سایت اشاره کرده‌ایم:

 • افزایش دسترسی مشتری به شما: وب‌سایت، در 24 ساعت شبانه‌روز و 7 روز هفته فعال است و به مخاطب‌ها سرویس می‌دهد. به همین دلیل زمان کاربران صرف پاسخ ادمین یا پشتیبان نخواهد شد.
 • افزایش فروش و سود: با توجه به اینکه می توانید از وب‌سایت خود برای ایجاد سرنخ و جذب مشتریان جدید استفاده کنید، می‌توان انتظار داشت که فروش و سود شما افزایش پیدا می‌کند و این موضوع، دیگر محدود به یک شهر خاص نمی‌شود، بلکه امکان فروش محصول و خدمات به تمام ایران در اختیارتان قرار می‌گیرد.
 • بهبود خدمات مشتری: از وب‌سایت می‌توان برای ارائه اطلاعات و پشتیبانی به مشتری استفاده کرد. سایت می‌تواند فرم‌های تماس یا چت زنده در اختیار مشتری‌های شما قرار دهد.
 • افزایش اعتبار: وب‌سایت جایی است که نظرات مشتریان، گواهینامه‌ها و سایر اطلاعات مربوط به اعتبار کسب‌وکارتان در آن، قابل درج است.
 • صرفه‌جویی در زمان و هزینه: وب‌سایت نقش مهمی در خودکارسازی وظایف دارد. برای مثال، در وب‌سایت هیچ نیازی به پاسخ در مورد موجود بودن یا نبودن محصولات نیست. همچنین کاربران می‌توانند با یک کلیک به صفحه سوالات متداول هدایت شوند.
 • جمع‌آوری اطلاعات: یکی دیگر از امور مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی، مربوط به جمع‌آوری اطلاعات از تارگت مارکت می‌شود. وب‌سایت جایی است که اجازه می‌دهد تا رفتار مخاطب را به‌خوبی رصد کنید.
 • اطلاع‌رسانی: وب‌سایت اجازه اطلاع‌رسانی‌های کلی را به شما می‌دهد. این قابلیت هم در هدر سایت ممکن است و هم با یک سیستم پیامکی، می‌توان از آن بهره‌مند شد.
 • انعطاف‌پذیری: بزرگ‌ترین قابلیت سایت این است که امکانات آن، همراه با رشد بیزینس بیشتر می‌شود. به همین دلیل فراموش نکنید که حتی اگر نیاز به افزودن قابلیت استوری به سایت خود داشته باشید، دنیای وردپرس و برنامه‌نویسی شما را محدود نخواهد کرد.

آیا برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی، بسته بندی اهمیت زیادی دارد؟

اگر قصد راه اندازی آنلاین شاپ دارید و می‌خواهید فعالیت‌های خود را در وب‌سایت خود و اینستاگرام گسترش دهید، پس حتما محصولی که در حال فروش آن هستید، فیزیکی است. البته شاید دلیل شما از شروع کسب و کار اینترنتی، فروش دوره‌های آموزشی یا خدمات دیگری باشد، بااین‌حال بهتر است بدانید که درحال‌حاضر، 80درصد از افراد، با هدف تاسیس آنلاین شاپ از ابزارهای دیجیتالی استفاده می‌کنند.

به همین دلیل، بسته‌بندی یک موضوع مهم برای آن‌ها محسوب می‌شود. چون امکان اینکه کالای آن‌ها، توسط بیزینس‌های دیگر به‌فروش برسد خیلی زیاد است. بنابراین، اگر برای ورود به بازار دیجیتال، می‌خواهید از فروش محصولات تولیدشده توسط کسب‌وکارهای دیگر شروع کنید، بهتر است برای برندسازی و انحصاری‌کردن خود، در کنار داشتن رنگ سازمانی، لوگو و وب‌سایت، بخشی از بودجه را به نوع بسته‌بندی اختصاص دهید.

کارت ویزیت مناسب چه کسب و کارهایی است؟

کارت ویزیت مناسب چه کسب و کارهاییست؟
کارت ویزیت مناسب چه کسب و کارهاییست؟

یکی دیگر از نکات مهم در راه اندازی کسب و کار اینترنتی، داشتن کارت ویزیت است. البته دقت داشته باشید که کارت ویزیت در صورتی توصیه می‌شود که شما قصد دارید برای بازاریابی حضوری نیز اقدام کنید یا در بسته‌بندی محصولات به‌فروش رفته، می‌خواهید کارت ویزیت خود را برای برندسازی قرار دهید. در غیر این صورت، پرداخت هزینه برای تهیه کارت ویزیت و ساخت هویت بصری، یک اقدام ولخرجانه شناخته می‌شود که بیشتر از قوی‌تر کردن ریشه کسب‌وکار، به‌سراغ شاخ و برگ و خودنمایی می‌پردازد.

مرحله نهم  – برای بازاریابی محتوا اقدام کنید

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا مرحله‌ای است که با هدف رسیدن به آگاهی از برند، اعتماد سازی و فروش انجام می‌شود. در واقع، در کانتنت مارکتینگ، هیچ‌وقت صحبت از فروش مستقیم نخواهد شد. چون منظور از این کار، شروع تعامل با مشتری و جلب اعتماد او است. به بیان ساده‌تر، مراحل بازاریابی محتوا به ترتیب لیست پایین است:

 • مخاطب کسب‌وکار را بشناسد.
 • به کسب‌وکار اعتماد کند.
 • با کسب‌وکار ارتباط بگیرد.
 • در نهایت از کسب‌وکار خرید کند.

ممکن است بپرسید که بعداز راه اندازی کسب و کار اینترنتی، چگونه می‌توان برای بازاریابی محتوا اقدام کرد؟ در ادامه به شما پاسخ داده‌ایم و هر گزینه را به‌صورت جداگانه مورد بررسی قرار داده‌ایم:

 • در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید.
 • به فکر seo سایت خود باشید.

چرا فعالیت در شبکه های اجتماعی مهم است؟

راه اندازی کسب و کار اینترنتی با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی فعال شروع می‌شود. چون این شبکه‌ها، ارتباط محور هستند و روابط میان شما و تارگت مارکت را بهبود می‌دهند. ازجمله مهم‌ترین شبکه‌هایی که در عین رایگان‌بودن، امکانات فوق‌العاده‌ای در اختیار شما قرار می‌دهند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اینستاگرام یا روبیکا
 • تلگرام یا ایتا
 • یوتوب یا آپارات
 • لیکندین یا ویرگول

آموزش اینستاگرام از مبتدی تا پیشرفته

در کارو وبز بخوانید

دقت داشته باشید که در نمونه‌های بالا، هم بسترهای بین‌المللی را معرفی کردیم و هم نام پلتفرم‌های ایرانی را در اختیار شما قرار دادیم. چون در نهایت این شما هستید که با توجه به تارگت مارکت خود، می‌توانید روی بازاریابی محتوا در یکی از این بسترها سرمایه‌گذاری کنید. مزایای تولید محتوا در این شبکه‌ها عبارت است از:

 • شناخته‌شدن سریع‌تر: با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، فرصت این را دارید تا با فعالیت در بسترهای مختلف، سریع‌تر در بین تارگت مارکت خود شناخته شوید.
 • آشنا کردن تارگت مارکت با لحن کسب‌وکار: هر کسب‌وکار دارای لحن مخصوص به خود است. برای مثال، برخی لحن رسمی را ترجیح می‌دهند، اما عده‌ای دیگر دوست دارند تا ارتباط دوستانه‌ای با مخاطب هدف خود داشته باشند.
 • افزایش پابلیسیتی کسب‌وکار: شاید پابلیسیتی در شروع راه اندازی کسب و کار اینترنتی زیاد مهم نباشد، اما دقت کنید که شبکه‌های اجتماعی این فرصت را فراهم می‌کنند تا کاربران شما را با برخی نظرات خاص بشناسند. البته برخی از کسب‌وکارها پابلیسیتی منفی دارند، اما شما درصورت فعالیت صحیح در بسترهای دیجیتالی، می‌توانید به خصوصیات خوبی مثل آنتایم‌بودن، خوش‌قول‌بودن، عادل‌بودن و خوش‌برخوردبودن شناسایی شوید.
 • زیادشدن تعامل با مخاطب هدف: شبکه‌های اجتماعی دارای امکانات مختلفی هستند که همین موضوع باعث تعامل راحت کاربر با صاحب کسب‌وکار می‌شود. برای مثال، ریپلای‌زدن روی استوری یا درج کامنت در اینستاگرام، فرآیند برقراری ارتباط مشتری با صاحب پیج را تسهیل می‌کند.
 • افزایش فروش: هرچه میزان ارتباط مشتری با شما بیشتر شود، تعامل بالاتر می‌رود و نتیجه اتفاق منجر به جلب اعتماد و در نهایت فروش می‌شود.
 • بازاریابی مقرون‌به‌صرفه: اگر تولید محتوا در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی را فرا بگیرید، می‌توانید با صرف حداقل بودجه، بیشترین بازدهی را دریافت کنید.

منظور از سئو سایت چیست و چرا باید برای آن هزینه کرد؟

امکان ندارد که بعداز راه اندازی کسب و کار اینترنتی و طراحی وب‌سایت، همچنین ساخت اکانت در شبکه‌های اجتماعی، مجبور به هزینه برای سئو سایت نشوید. علت این است که به‌کمک سئو، شما شانس این را دارید تا کانال‌های فروش کسب‌وکار خود را گسترش دهید و نه‌تنها به‌کمک شبکه‌های اجتماعی، بلکه ازطریق مخاطب‌های گوگل هم به فروش محصولات و خدمات خود بپردازید. به سخن دیگر، سئو سایت یک هزینه جدا برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی محسوب می‌شود. اما این نکته را در نظر داشته باشید که صرف این بودجه، هرگز شما را پشیمان نخواهد کرد.

مرحله دهم – خدمات پس از فروش را در نظر بگیرید

هنگام راه اندازی کسب و کار اینترنتی، توجه کنید که خدمات پس‌از فروش از اهمیت زیادی برخوردار است و کمتر کسب‌وکاری وجود دارد که به ارزش آن پی برده باشد. خدمات پس از فروش به مجموعه اقداماتی می‌گویند که بعداز فروش محصول یا ارائه خدمات به مشتری ارائه می‌شود. هدف از ارائه خدمات پس از فروش، جلب رضایت مشتری، ایجاد اعتماد و وفاداری به برند و در نهایت افزایش فروش است. از دیگر مزایای این اقدام می‌توان موارد لیست پایین را نام برد:

 • افزایش سهم کسب‌وکار شما از بازار
 • مورد استفاده به‌عنوان یک مزیت رقابتی
 • یک راه برای جذب مشتری‌های جدید
 • دریافت بازخورد از مشتری و کسب اطلاعات بیشتر

چند نکته تکمیلی در مورد نحوه راه اندازی کسب و کار اینترنتی

حال که به‌طور کامل با 9 قدم شروع کسب و کار اینترنتی آشنا شده‌اید و برای ورود به بازار دیجیتال اطلاعات منحصربه‌فردی دریافت کرده‌اید، نوبت این است تا چند نکته تکمیلی دیگر را در اختیارتان قرار دهیم:

 • در شروع کار، نیاز نیست به فکر تعداد محصولات بالا باشید. به بیان دیگر، نیچ کار کنید.
 • حتما به فکر استراتژی‌های لازم برای بازگشت مشتری‌های خود باشید.
 • با اطلاعاتی که از تارگت مارکت به‌دست می‌آورید، آن‌ها را برای مدیریت بهتر، دسته‌بندی کنید.
 • همیشه به‌روز بمانید تا مشتری‌های خود را به کسب‌وکارهای دیگر نبازید.
 • همواره در تلاش برای داشتن مزیت رقابتی باشید.
 • اگر محصول یا خدمت جدیدی ندارید، به فکر یک شیوه جدید برای ارائه آن‌ها باشید.
 • هر چند وقت یک‌بار، یک کانال فروش جدید به کسب‌وکار خود اضافه کنید.
 • برای دریافت مشاوره از افراد متخصص، هزینه کنید تا کمتر دچار خطا شوید.
 • درصورت نیاز به گسترش کسب‌وکار، قبل‌از استخدام نیرو، به برون‌سپاری فکر کنید.

جمع‌بندی

اگر به‌دنبال راه اندازی کسب و کار اینترنتی هستید، ابتدا باید با مفهوم دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید و بعداز آن به‌سراغ ۱۰ قدم مهم برای این اقدام بروید. در واقع این ۱۰ قدم باعث می‌شوند تا شما یک بیزینس دیجیتالی موفق داشته باشید که از مهم‌ترین آن‌ها، می‌توانیم به تحقیق بازار، انتخاب تارگت مارکت و بازاریابی محتوا اشاره کنیم.

نویسنده

حامد نیرومند

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button